Hakkımızda

Uçaneller Kuklaevi 2004 yılında kuruldu. Bu tarihten önce ekibimiz Lüleburgaz Genç Oyuncular adı ile yetişkin seyirci için oyunlar sahneliyordu. 2003 yılında Bulgaristan'ın Silistre Kenti Devlet Kukla Tiyatrosu'nda aldığı davet üzerine katıldığımız Uluslararası Silistre Kukla Festivali sayesinde ilk kez kukla sanatı ile tanıştık. Bu festivalde el yordamı ile öğrendiğimiz geleneksel gölge oyunumuz Karagöz ile katıldık. Festivalde farklı ülkelerden gelen ekiplerle birlikte bir hafta boyunca Uyuyan Güzel adlı oyunun birlikte çalışıp festival finalinde birlikte sahneledik. Burada izlediğimiz oyunlar ülkemizde kukla tiyatrosu ya da daha genel anlatımla "Çocuk Tiyatrosu" alanında bir takım şeylerin pek de yolunda olmadığını fark etmemize neden oldu. Sahnede gördüklerimiz ve katıldığımız atölye çalışması sonunda sahnelediğimiz oyun ülkemizde izlediklerime benzemeyen gösterilerdi. Bu oyunlar eksik bir çocukluk geçirdiğimiz fark ettirdi hepimize. Şaşırmıştık. Heyecanlanmıştık ve bu işi yapmaya karar vermemiz çok uzun sürmedi. Burada tanıştığımız Dobriç Devlet Kukla Tiyatrosu sanatçıları ile ortak bir eğitim projesi üzerinde anlaşıp ülkemize döndük. 2004 yılında çok uzun ve zorlu bir çalışmanın sonunda ilk oyunumuzu sahneledik. Yönetmenimiz Petar Petkov'du. "Günışını" bize daha sonraki yıllarda ulusal ve uluslararası ödüller kazandıracaktı. Oyunun ilk gösteriminde salondaki sessizlik ve bir sahnede küçük bir çocuğun sessizliği yırtan; "Anne çantada yapıştırıcı var mı?" sorusunu oyun bitip videosunu izlediğimiz ilk ana kadar bize çok garip gelmişti. Oyunu ekranda izleyince uzun süre ortaya çıkan gösteriyi bizim hazırladığımıza inanamadık. Küçük Fare Muf ve Odilya'nın öyküsünün hayatımızı bu kadar değiştirebileceğini işe başladığımız ilk günlerde düşünmüyorduk. Ama oyunu izleyince artık hayatımızdaki hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını kavramıştık.


İlk adımdan bu yana 12 yıl geçmiş. Heybemizde ikisi dışında hepsini her hafta sonu oynadığımız 18 oyun, binlerce gösteri, 95 uluslararası festival katılımı, 4 ulusal ve 2 uluslararası ödül ile birlerce çocuk kahkahası ve alkışı var.


Her seçtiğimiz projede kukla sanatında kullanılan farklı teknikleri öğrenmek için çaba harcadık. Seçimlerimizi didaktik olmayan metinler üzerinden sürdürmeye gayret gösterdik. Metinlerin sahnelenmesi aşamasında ise aradığımız en önemli kriter yeni kukla oynatım teknikleri öğrenmekti. Her oyun yeni bir okuldu. Ve biz hiçbirine kıyamadığımız için inatla her sezon bu oyunları sahnede yaşatmaya devam ediyoruz. 


Kuruluştan bu güne kadar 15'i aşkın oyuncu arkadaşımız ve gençlerden oluşan 10 kişilik bir Oyun Atölyesi ekibi ile çalıştık. Çekirdek kadro kuruluştan bu yana gösterilerdeki yerini koruyor.


Kendimize ait 75 kişilik küçük bir tiyatro salonumuz var ve uluslararası etkinlik takvimleri dışında her pazar mutlaka seyirci ile buluşuyoruz.
En son 2013 yılında gerçekleştirdiğimiz Trakya Uluslararası Kula Festivali şimdi 5 yaşında.


Çocuklarla birlikte kukla atölyeleri sürdürüyoruz. Kendimize ait kukla atölyesinde tasarlayıp ürettiğimiz kuklaları çocuklarla birlikte birleştirerek onları oynatmayı öğretiyoruz ve çocuklar kuklalarını alıp evlerine gidiyorlar.


Gelecek sezonda ilk kez ekip içinden bir yönetmenle oyun sahneleme projesi üzerinde çalıyoruz. En büyük hayalimiz ise ülkemizin ilk kukla köyünü Lüleburgaz'da kurmak.