UÇANELLER KUKLAEVİ’NİN FESTİVAL MARATONU

UÇANELLER KUKLAEVİ’NİN FESTİVAL MARATONU

UÇANELLER KUKLAEVİ’NİN FESTİVAL MARATONU

Uçaneller Kuklaevi yeni sezonu festivallerle açtı. İran ile başlayan festival maratonu, İspanya, Romanya, Karadağ, Özerk Sırp Cumhuriyeti, Meksika ile devam etti. Uçaneller şimdi de İran’da yapılacak bir festivale hazırlanıyor..

ROMANYA

Uçaneller Kuklaevi , 26 Ağustos 1 Eylül  tarihleri arasında Romanya’nın Craiova şehrinde Theatre Colibri tarafından düzenlenen Puppets Occupy Street Festival ile yeni sezona merhaba dedi. Ekibimiz bu yıl 3. Kez davet edildiği Festival’de ‘’ Çirkin Ördek Yavrusu’’ adlı gösterisini izleyicisi ile buluşturdu. Craiova şehrinin farklı bölgelerinde 6 gösteri yapan ekibimiz iki kukla atölyesi gerçekleştirdi. Makedonya, Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan, İspanya, Romanya, İtalya, Belçika, Arjantin, İsviçre ve Rusya’dan ekiplerin katıldığı festivalde ülkemizi Uçaneller Kuklaevi 3. Kez temsil etti ve büyük beğeni kazandı..

KARADAĞ

12- 16 Eylül tarihleri arasında  Karadağ’ın  Podgorica kentinde düzenlenen 7th International Festival of Puppetry’de ülkemizi temsil eden Uçaneller Kuklaevi, ‘’Taş’ adlı gösterisini sundu. Festivale, ev sahibi Karadağ’ın yanısıra Polonya, Sırbistan, Makedonya ve Ukrayna’dançocuk tiyatroları katıldı. Ekibimiz Dış İşleri Bakanlığı bünyesinde çalışan Yunus Emre Kültür merkezinin organizasyonu ile özel çocukların eğitim aldığı bir okulda da özel bir gösteri yaptı.

BANJA LUKA

Uçaneller Kuklaevi, 7- 12 ekim tarihlerinde  Banja Luka’da yapılan 17.  Uluslararası Çocuk festivalinde de ülkemizi temsil etti. Çirkin Ördek Yavrusu adlı oyunla festivale katılan ekip büyük beğeni topladı. Festivale; Bosna Hersek, Polonya, Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, İtalya, Rusya ve Karadağ’dan çocuk tiyatroları katıldı.

İLKLERİN YAŞANDIĞI FESTiVAL ­-MEKSİKA-

Dünyanın bir çok ülkesinde katıldığı Festivallerde ilk Türk çocuk tiyatrosu olarak ismini tarihe yazdıran ekibimiz Meksika’ da ilkleri yaşadı.

Meksika’da bu yıl 33. Düzenlenen Rosete Aranda Uluslararası Kukla Festivaline katılan Uçaneller bu festivale katılan ilk Türk kukla tiyatrosu oldu. Uçaneller Tlaxco’da gösteri yapan ilk tiyatro grubu olarak da tarihe geçti. Meksika’da bir aya yakın kalan Uçaneller Kuklaevi, 15 farklı kentte 15 gösteri yaptı. ‘’Taş’’ adlı oyunla Meksika’da seyircisi ile buluşan ekibimiz büyük beğeni toplarken önümüzdeki yıl da festivale davet edildi.

SOSYAL PROJELER

Uçaneller Kuklaevi, 33. Rosete Aranda Kukla Festivali kapsamında gerçekleştirilen sosyal projelerde de yer aldı. Ekibimiz bu kapsamda; cezaevinde, kimsesiz çocuklar evinde, çocuk rehabilitasyon merkezi ve okullarda gösteri yaptı. Meksika’da 5 bin kilometre yol yapan ekibimiz 5 bin seyirciye ulaştı.

29 EKİM KUTLAMASI

Uçaneller, Cumhuriyet Bayramını da Meksika’da kutladı. Meksika Büyükelçimiz Tahsin Timur Söylemez’in daveti ile Meksika Büyükelçiliği rezidansındaki Cumhuriyet Resepsiyonuna katılan ekibimiz büyükelçimize kendi ürettikleri bir kuklayı hediye etti.

Ekibimiz geçen yıl da Cumhuriyet Bayramını Küba’da Büyükelçiliğimiz tarafından Havana’da düzenlenen resepsiyonda kutlamıştı.

VE İRAN

Uçaneller Kuklaevi 20 Kasım’da İran’a uçuyor. Dramatic Art Center tarafından düzenlenen tiyatro festivalinde Uçaneller Kuklaevi, Çirkin Ördek Yavrusu adlı gösteriyi seyircisi ile buluşturacak.

Almanya, Belçika, İtalya, Irak, Fransa, Azerbaycan, Kuzey Afrika, İspanya, Hindistan ve ev Sahibi İran’ın katılacağı festivalde ülkemizi yine Uçaneller Kuklaevi temsil edecek.

Uçaneller,  bu yıl Nisan ayında İran’ın Tebriz şehrinde düzenlenen Tiyatro Festivali’nde de  ülkemizi temsil etmişti.

Haber Galerisi