UÇANELLER KUKLAEVİ’NİN FESTİVAL MARATONU

UÇANELLER KUKLAEVİ’NİN FESTİVAL MARATONU

UÇANELLER KUKLAEVÄ°’NÄ°N FESTÄ°VAL MARATONU

Uçaneller Kuklaevi yeni sezonu festivallerle açtı. Ä°ran ile baÅŸlayan festival maratonu, Ä°spanya, Romanya, KaradaÄŸ, Özerk Sırp Cumhuriyeti, Meksika ile devam etti. Uçaneller ÅŸimdi de Ä°ran’da yapılacak bir festivale hazırlanıyor..

ROMANYA

Uçaneller Kuklaevi , 26 AÄŸustos 1 Eylül  tarihleri arasında Romanya’nın Craiova ÅŸehrinde Theatre Colibri tarafından düzenlenen Puppets Occupy Street Festival ile yeni sezona merhaba dedi. Ekibimiz bu yıl 3. Kez davet edildiÄŸi Festival’de ‘’ Çirkin Ördek Yavrusu’’ adlı gösterisini izleyicisi ile buluÅŸturdu. Craiova ÅŸehrinin farklı bölgelerinde 6 gösteri yapan ekibimiz iki kukla atölyesi gerçekleÅŸtirdi. Makedonya, Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan, Ä°spanya, Romanya, Ä°talya, Belçika, Arjantin, Ä°sviçre ve Rusya’dan ekiplerin katıldığı festivalde ülkemizi Uçaneller Kuklaevi 3. Kez temsil etti ve büyük beÄŸeni kazandı..

KARADAÄž

12- 16 Eylül tarihleri arasında  KaradaÄŸ’ın  Podgorica kentinde düzenlenen 7th International Festival of Puppetry’de ülkemizi temsil eden Uçaneller Kuklaevi, ‘’TaÅŸ’ adlı gösterisini sundu. Festivale, ev sahibi KaradaÄŸ’ın yanısıra Polonya, Sırbistan, Makedonya ve Ukrayna’dançocuk tiyatroları katıldı. Ekibimiz Dış Ä°ÅŸleri Bakanlığı bünyesinde çalışan Yunus Emre Kültür merkezinin organizasyonu ile özel çocukların eÄŸitim aldığı bir okulda da özel bir gösteri yaptı.

BANJA LUKA

Uçaneller Kuklaevi, 7- 12 ekim tarihlerinde  Banja Luka’da yapılan 17.  Uluslararası Çocuk festivalinde de ülkemizi temsil etti. Çirkin Ördek Yavrusu adlı oyunla festivale katılan ekip büyük beÄŸeni topladı. Festivale; Bosna Hersek, Polonya, Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Ä°talya, Rusya ve KaradaÄŸ’dan çocuk tiyatroları katıldı.

Ä°LKLERÄ°N YAÅžANDIÄžI FESTiVAL ­-MEKSÄ°KA-

Dünyanın bir çok ülkesinde katıldığı Festivallerde ilk Türk çocuk tiyatrosu olarak ismini tarihe yazdıran ekibimiz Meksika’ da ilkleri yaÅŸadı.

Meksika’da bu yıl 33. Düzenlenen Rosete Aranda Uluslararası Kukla Festivaline katılan Uçaneller bu festivale katılan ilk Türk kukla tiyatrosu oldu. Uçaneller Tlaxco’da gösteri yapan ilk tiyatro grubu olarak da tarihe geçti. Meksika’da bir aya yakın kalan Uçaneller Kuklaevi, 15 farklı kentte 15 gösteri yaptı. ‘’TaÅŸ’’ adlı oyunla Meksika’da seyircisi ile buluÅŸan ekibimiz büyük beÄŸeni toplarken önümüzdeki yıl da festivale davet edildi.

SOSYAL PROJELER

Uçaneller Kuklaevi, 33. Rosete Aranda Kukla Festivali kapsamında gerçekleÅŸtirilen sosyal projelerde de yer aldı. Ekibimiz bu kapsamda; cezaevinde, kimsesiz çocuklar evinde, çocuk rehabilitasyon merkezi ve okullarda gösteri yaptı. Meksika’da 5 bin kilometre yol yapan ekibimiz 5 bin seyirciye ulaÅŸtı.

29 EKÄ°M KUTLAMASI

Uçaneller, Cumhuriyet Bayramını da Meksika’da kutladı. Meksika Büyükelçimiz Tahsin Timur Söylemez’in daveti ile Meksika BüyükelçiliÄŸi rezidansındaki Cumhuriyet Resepsiyonuna katılan ekibimiz büyükelçimize kendi ürettikleri bir kuklayı hediye etti.

Ekibimiz geçen yıl da Cumhuriyet Bayramını Küba’da BüyükelçiliÄŸimiz tarafından Havana’da düzenlenen resepsiyonda kutlamıştı.

VE Ä°RAN

Uçaneller Kuklaevi 20 Kasım’da Ä°ran’a uçuyor. Dramatic Art Center tarafından düzenlenen tiyatro festivalinde Uçaneller Kuklaevi, Çirkin Ördek Yavrusu adlı gösteriyi seyircisi ile buluÅŸturacak.

Almanya, Belçika, Ä°talya, Irak, Fransa, Azerbaycan, Kuzey Afrika, Ä°spanya, Hindistan ve ev Sahibi Ä°ran’ın katılacağı festivalde ülkemizi yine Uçaneller Kuklaevi temsil edecek.

Uçaneller,  bu yıl Nisan ayında Ä°ran’ın Tebriz ÅŸehrinde düzenlenen Tiyatro Festivali’nde de  ülkemizi temsil etmiÅŸti.

Haber Galerisi