Küba Uçaneller`le Tanıştı

Küba Uçaneller`le Tanıştı

Lüleburgaz Uçaneller Kuklaevi, Küba'da düzenlenen 3 festivalden bir tanesi olan VI. Jornada Teatral Títeres adlı festivale katıldı.

Uçaneller Kuklaevi, 8 Kasım'da başlayan festival kapsamında 13 Kasım'da Küba’nın merkez yerleşim birimi Ciego de Avila'da Taş isimli oyunu sahneledi.

Ekibin uluslar arası festivallerde sahnelediği sözsüz oyun Taş, bu festivalin tek sözsüz oyunu olarak ön plana çıktı.

Uçaneller Kuklaevi, Küba'nın çeşitli yerlerinden ve diğer ülkelerden gelen kukla sanatçılarının bir araya geldiği, bu yıl altıncısı düzenlenen festivalde sahne alan ilk Türk grup oldu.

Uçaneller Kuklaevi Genel Sanat Yönetmeni Mesut Sarıoğlu, Lüleburgaz'ın ismini dünyada duyurmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Sarıoğlu; 'Küba'da bizlere gayet güzel bir ilgi vardı. İyi geri dönüşler aldık. Daha yeni gelmemize rağmen önümüzdeki yılın planlamasını şimdiden konuştuk. Kübalı sanatçılar farklı bir teknikle karşılaştıkları için çok heyecanlandılar. Bu tarz bir gösteri ile ilk kez karşılaştıklarını söylediler. Havana Devlet Kukla Tiyatrosu'nun yönetmeni oyundan sonra bizlere bu oyunun mutlaka Küba'da dolaşması gerektiğini ve bu konuda girişimlerde bulunacağını söyledi. Taş oyunumuzun öyküsü Küba ve Dünya gündemine çok uygun. Çok temiz bir hikayesi var. Küba'da çok heyecanlı bir sanat projeksiyonu var, çok gençler, çok dinamikler. Onlarla ortak projeler yapabileceğimiz konusunda konuştuk. Oyundan sonra çocuklarla çok güzel diyalog kurduk. Çok heyecan verici ve çok güzel bir turneydi.' dedi.

TÜRKİYE-KÜBA ARASINDA KÖPRÜ OLABİLİRİZ

Sarıoğlu; 'Önümüzdeki yıl yine gideceğiz, Türkiye'den başka grupları da götürebiliriz. Türkiye ve Küba arasında kukla tiyatrosu alanında bir köprü oluşturabileceğimizi düşünüyorum. Kültür Bakanlığı'na da başvurularda bulunacağız. İki ülkenin dostluğunun gelişmesi açısından sanat çok önemli. Umarım bu köprüyü kuran biz oluruz. Lüleburgaz ve Uçaneller bir çıkış noktası olur. Lüleburgaz'ın sesi olmak, Lüleburgaz'ın ismini dünyada dolaştırmak bizim için çok önemli' diye konuştu.

SIRADA TUNUS VAR!

Küba'dan Lüleburgaz'a yeni dönen ekip Ocak ayında da Tunus'a gitmek için hazırlanıyor.

'Taş' oyunuyla Küba'dan sonra Tunus'a gidecek olan ekip daha sonra Bulgaristan'ın Yambol kentinde düzenlenecek uluslar arası festivale, ardından da İtalya'ya gidecek.

UÇANELLER KÜBA BASININDA!

Festivalde sahne alan ilk Türk grup olan Uçaneller Kuklaevi’ne Küba basının ilgisi de büyük oldu.

Küba Sanat Radyosu ve Küba Ulusal Televizyonu, Uçaneller ekibiyle röportajlar yaparken, yazılı basın da Uçaneller'le ilgili geniş haberler yaptı.

Küba'nın uluslar arası Latin-Amerikan haber ajansı Prensa Latina, Uçaneller Kuklaevi'nin festivale farklı bir dokunuş kattığını ve 12 yıllık Avrupa tecrübesiyle Kübalı çocukları neşelendirdiğini duyurdu.

Küba'nın başlıca gazetelerinden olan Juventud Rebelde de  'Türk kukla grubu Kübalıları şaşırttı' başlığıyla bir haber yayımladı.

Radio Habana Cuba ise  'Küba halkı Türk kuklacıları ağırladı' başlığıyla internet sitesinde bir haber paylaştı.