Küba Uçaneller`le Tanıştı

Küba Uçaneller`le Tanıştı

Lüleburgaz Uçaneller Kuklaevi, Küba'da düzenlenen 3 festivalden bir tanesi olan VI. Jornada Teatral Títeres adlı festivale katıldı.

Uçaneller Kuklaevi, 8 Kasım'da baÅŸlayan festival kapsamında 13 Kasım'da Küba’nın merkez yerleÅŸim birimi Ciego de Avila'da TaÅŸ isimli oyunu sahneledi.

Ekibin uluslar arası festivallerde sahnelediÄŸi sözsüz oyun TaÅŸ, bu festivalin tek sözsüz oyunu olarak ön plana çıktı.

Uçaneller Kuklaevi, Küba'nın çeÅŸitli yerlerinden ve diÄŸer ülkelerden gelen kukla sanatçılarının bir araya geldiÄŸi, bu yıl altıncısı düzenlenen festivalde sahne alan ilk Türk grup oldu.

Uçaneller Kuklaevi Genel Sanat Yönetmeni Mesut SarıoÄŸlu, Lüleburgaz'ın ismini dünyada duyurmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

SarıoÄŸlu; 'Küba'da bizlere gayet güzel bir ilgi vardı. Ä°yi geri dönüÅŸler aldık. Daha yeni gelmemize raÄŸmen önümüzdeki yılın planlamasını ÅŸimdiden konuÅŸtuk. Kübalı sanatçılar farklı bir teknikle karşılaÅŸtıkları için çok heyecanlandılar. Bu tarz bir gösteri ile ilk kez karşılaÅŸtıklarını söylediler. Havana Devlet Kukla Tiyatrosu'nun yönetmeni oyundan sonra bizlere bu oyunun mutlaka Küba'da dolaÅŸması gerektiÄŸini ve bu konuda giriÅŸimlerde bulunacağını söyledi. TaÅŸ oyunumuzun öyküsü Küba ve Dünya gündemine çok uygun. Çok temiz bir hikayesi var. Küba'da çok heyecanlı bir sanat projeksiyonu var, çok gençler, çok dinamikler. Onlarla ortak projeler yapabileceÄŸimiz konusunda konuÅŸtuk. Oyundan sonra çocuklarla çok güzel diyalog kurduk. Çok heyecan verici ve çok güzel bir turneydi.' dedi.

TÜRKÄ°YE-KÜBA ARASINDA KÖPRÜ OLABÄ°LÄ°RÄ°Z

SarıoÄŸlu; 'Önümüzdeki yıl yine gideceÄŸiz, Türkiye'den baÅŸka grupları da götürebiliriz. Türkiye ve Küba arasında kukla tiyatrosu alanında bir köprü oluÅŸturabileceÄŸimizi düÅŸünüyorum. Kültür Bakanlığı'na da baÅŸvurularda bulunacağız. Ä°ki ülkenin dostluÄŸunun geliÅŸmesi açısından sanat çok önemli. Umarım bu köprüyü kuran biz oluruz. Lüleburgaz ve Uçaneller bir çıkış noktası olur. Lüleburgaz'ın sesi olmak, Lüleburgaz'ın ismini dünyada dolaÅŸtırmak bizim için çok önemli' diye konuÅŸtu.

SIRADA TUNUS VAR!

Küba'dan Lüleburgaz'a yeni dönen ekip Ocak ayında da Tunus'a gitmek için hazırlanıyor.

'TaÅŸ' oyunuyla Küba'dan sonra Tunus'a gidecek olan ekip daha sonra Bulgaristan'ın Yambol kentinde düzenlenecek uluslar arası festivale, ardından da Ä°talya'ya gidecek.

UÇANELLER KÜBA BASININDA!

Festivalde sahne alan ilk Türk grup olan Uçaneller Kuklaevi’ne Küba basının ilgisi de büyük oldu.

Küba Sanat Radyosu ve Küba Ulusal Televizyonu, Uçaneller ekibiyle röportajlar yaparken, yazılı basın da Uçaneller'le ilgili geniÅŸ haberler yaptı.

Küba'nın uluslar arası Latin-Amerikan haber ajansı Prensa Latina, Uçaneller Kuklaevi'nin festivale farklı bir dokunuÅŸ kattığını ve 12 yıllık Avrupa tecrübesiyle Kübalı çocukları neÅŸelendirdiÄŸini duyurdu.

Küba'nın baÅŸlıca gazetelerinden olan Juventud Rebelde de  'Türk kukla grubu Kübalıları ÅŸaşırttı' baÅŸlığıyla bir haber yayımladı.

Radio Habana Cuba ise  'Küba halkı Türk kuklacıları ağırladı' baÅŸlığıyla internet sitesinde bir haber paylaÅŸtı.